חרבות ברזל : חוסן זוגי בעת משבר

התקופה האחרונה אילצה אותנו להכיר את המונח חוסן (חוסן אישי וחוסן לאומי) ותוך כדי כך, גילינו שיש בנו חוסן עצום ואנחנו יודעים לתמוך ולהיתמך.

צילום: קאנבה

מאת: ורדית נבו -יועצת זוגית, מגשרת, מנחה סדנאות

את המונח חוסן זוגי אנחנו פחות מכירים…אז בואו נכיר גם אותו:
חוסן זוגי בשגרה מתאר את האופן שבו זוגות מתאוששים מריבים, כלומר את הדרך שבה עוצרים את הריב. זה יכול להיות על ידי מחוות מסוימות עם העיניים, הומור קבוע, חיבוק או משפט. בדרכים האלו אחד מבני הזוג בעצם אומר לשני “יאללה, בוא/י נפסיק לריב”. עכשיו לשני יש שתי אופציות: להמשיך לריב או לקבל את ההזמנה. כשהשני מקבל את ההזמנה זה נקרא – חוסן זוגי. זוגות שפועלים ככה מעלים את הסיכוי לזוגיות מאושרת וארוכת שנים (גוטמן, 2019).
אבל מה זה חוסן זוגי בזמן של מלחמה? חוסן זוגי שאינו בשגרה מוגדר כתשובה לשאלה: איך אנחנו מתמודדים יחד לאחר המשבר שקרה? החוסן הזה בא לידי ביטוי בתחושה משותפת של אבל, עצב והפסד (Sanford et al., 2016). זה לא אומר שכל אחד מבני הזוג חווה את האבל באותה עצימות, זה כן אומר שמרגישים שהתחושה היא משותפת ושהשני נמצא איתי בכאבי.
אז מה לעשות כדי לחזק את החוסן הזוגי בעת מלחמה?
תקשיבו ! תהיו לרגע בחוויה של השני/ה. גם אם היא מספרת שהיה לה קשה עם הילדים, תקשיב לה- זאת לא ביקורת על היעדרך זה הצורך לשתף ולחלוק בחווית הקשות. גם אם הוא מתלונן על הקשיים שלו, תקשיבי לו- זה לא מאבק למי היה קשה יותר. שניכם כואבים, עצובים, דואגים ורוצים הכי טוב עבורכם ועבור המשפחה!
תצחקו ! גיליתי שזוגות רבים צוחקים ביחד. מחקרים רבים הראו שגישה חיובי, לאחר טרור או מלחמה, מחזקת את הזוגיות ומעבירה מסרים חיוביים לילדים שגדלים בצל המלחמה. אז תרוויחו כפול. חוץ מזה שידוע שצחוק משחרר הורמוני אנדורפין שמסייעים בתחושה של רוגע.
לכו להמשיך את החוסן הזוגי שלכם!

ורדית נבו
מגשרת ויועצת לזוגות וליחידים בקליניקות הפרטיות במזכרת בתיה ובפתח תקווה
מרצה בנושאי זוגיות ותקשורת מקרבת וחוקרת בתחום יישוב הסכסוכים מטעם אוניברסיטת בר אילן.

לעניינים נוספים

עקבו אחרינו

במערכת

Previous
Next

הצטרפו לניוזלטר שלנו

בהשארת פרטים אתם נשארים מעודכנים,
פסק דין שטורף מחדש את הקלפים, שינוי חקיקה, החלטה חריגה,
בהרשמה מהירה ישירות למייל