נסיבות מורכבות בצו הגנה שמעלה המון סימני שאלה עם פסיקה מנומקת לסיבות שהובילו להכרעה הרגישה

צילום: אתר הרשות השופטת עורכות הדין: פייסבוק

ברוב צווי ההגנה שמובאים אין היקף של חומר רב .
ישנה הבקשה התייחסות לשני מעמדים האחד במעמד יחיד והשני במעמד הצדדים
אלא שכאן עצרנו לבחון את הנסיבות בשל היקף החומר הרב שרמז לנו שמדובר במקרה חריג פסק הדין על צו ההגנה חולש על 46 עמודים אשר בעת קריאתו התבררו הנסיבות המורכבות שהובילו אותנו לכתיבת שורות אלו
באילו מקרים ניתנים צווי הגנה ? על פניו כאשר מרגיש אדם מאוים רשאי הוא להגיש צו הגנה המתבטא ברוב המקרים בהרחקה של הצדדים . מקרה מורכב שנידון אצל השופטת לירון זרבל קדשאי מעלה בירור עומק לאור נסיבותיו המורכבות של המקרה אשר מובא כאן
הסיפור מתבטא בצו הגנה שהגישה אשה כנגד אחיה בשל תחושתה כי הוא מהווה עבורה איום בעוד היא מתארת את הרדיפות השונות שאחיה המתבטא ומאופיין בהתחזויות שונות.
עוד שני משיבים בתיק שהם הוריה של האשה שהגישה את צו ההגנה
בהיסטוריה כבר קיים צו הגנה שהוגש בבאר שבע וכניסה של האשה למקלט לנשים מוכות
מעבר לאיום אותו מציינת מבקשת צו ההגנה ישנם גם האשמות על התעללות מינית ברבות השנים שהאשמה זו למעשה מקבלת את עיקר ההתייחסות בפרסום פסק הדין או כמו שכינתה זו קדשאי " הנרטיב המרכזי"
מצבה של המבקשת מתואר בתחילתו של פסק הדין :
"המבקשת מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי כבעלת נכות בשיעור 50% ודרגת אי-כושר בשיעור 100%, וזאת על רקע קשיים נפשיים עמם מתמודדת שנים ארוכות, ומשתקפים בין היתר בהפרעות אכילה, הפרעות שינה, דיכאון וחרדה,"
בסבלנות רבה בחנה קדשאי את נסיבות המקרה המקבלות סיקור נרחב בפסק הדין ונראה כי מצבה של המבקשת הוא שהוביל אותה לבחון את המקרה בכפפות המשי אשר בחנה אותם שלבסוף מכריעה קדשאי כי : "אקדים אחרית לראשית ואקבע שדין הבקשה להידחות, ואין מקום לתת צו הגנה נגד המשיב. נימוקי יובאו באריכות להלן, והם מתקיימים במישור העקרוני ובמישור הקונקרטי גם יחד. במישור העקרוני מצאתי שהמניע להגשת הבקשה, אמנם אינו נגוע בזדון, אך אינו הולם את מטרות החוק למניעת אלימות ואת סמכותו העניינית של בית משפט זה. במישור המעשי לא שוכנעתי בהתקיימות אחת העילות בחוק למניעת אלימות ולא הונחה בפניי תשתית עובדתית ומשפטית שתצדיק מתן צו נגד המשיב."
קדשאי שנשענה על הסיבות מורה בסופו של פסק הדין על צו ההגנה על שניים מתוך השלושה לתקופה של שנה מציינת מדוע יש לראות את אחיה כלא זכאי אך גם לא אשם ומדגישה כי הוצאות בתיק לא יוטלו בשל הנסיבות המורכבות אך חשוב יותר יש לציין כי מדובר בנסיבות גם רגישות לא שכחה לציין.
ייצוג הצדדים:
האשה המבקשת- עורכת הדין ורדית אבידן
המשיבים- עורכת הדין יהודית מייזלס

לעניינים נוספים

עקבו אחרינו

במערכת

Previous
Next

הצטרפו לניוזלטר שלנו

בהשארת פרטים אתם נשארים מעודכנים,
פסק דין שטורף מחדש את הקלפים, שינוי חקיקה, החלטה חריגה,
בהרשמה מהירה ישירות למייל