ביקורת על מעמדה של הכונסת ותזכורת על תפקידה -פסק דין בבקשת רשות ערעור- מחוזי חיפה

בקשת רשות ערעור שהגישה כונסת הנכסים והגבר לביטול עיקול הנכס נידון לאחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה ע"י השופטת אספרנצה אלון.
אלון שלא חסכה ביקורת על הכונסת שלכאורה לקחה צד בתיק על אף שהיא הזרוע הביצועית בלבד .:
"כונס הנכסים מכוח חוק ההוצל"פ משמש כ"ידו הארוכה" של רשם ההוצל"פ, הוא פועל מטעמו ועושה כדברו. מוטלת עליו חובת אובייקטיביות במילוי תפקידו ואין הוא אמור לקדם אינטרסים של גורמים אחרים כגון אלה אשר מטעמו הוצע שישמש ככונס נכסים, שהרי אחרת תהיה בכך פגיעה באינטרסים של נכסי הכינוס או של נושים אחרים (עיינו בר"ע (מחוזי תל אביב-יפו) 2663/07 קרנית-קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים נ' עמר גבריאל (נבו 23.03.2009)‏‏, ע"א 1034/92 רמות זכרון בע"מ (בכינוס נכסים) נ' ד"ר אליעזר וולף (נבו 20.01.1993)‏‏). לכונסת הנכסים אין מעמד עצמאי כבעלת דין, אין היא מייצגת או נושאת אינטרס עצמאי השונה מהכתוב בצו מינויה."

המקרה הנידון הוא עבור חוב בין הגבר לאשה ועיקולו של הנכס שרשום ע"ש חברה של הגבר נפסק בערכאתו הדיונית ע"י השופט טל פפרני בעקבות זאת הוגשה הבקשה לביטול העיקול .
האשה מנגד שיוצגה באמצעןת עורכי הדין רומי קנובל ועדי כרמלי טענה כי הגבר לא משלם מזונות , מבריח נכסים ןאין הגיון כי בידו לממן רכישת נכס של 4 מ' ₪ ומנגד לא לעמוד בהחזר הלוואה שבגינו נרכש נכס אחר וכי עיקול על הנכס בא הלכה למעשה לבטח את חיוביו של הגבר.
אספרנצה ציינה בפסק הדין את חשיבות ומטרות עיקול על נכס ע"מ לעגן אינטרסים אחרים עד שיתבררו ההליכים ולמנוע פעולות אשר יהוו קושי באכיפת פסקי הדין .
הניסיון לבטל את עיקול הנכס בבקשת הערעור אינו הראשון אלא בקשה חמישית ולכונסת זו בקשתה הראשונה בתיק מציינת אספרנצה ומעבר לדחיית הערעור מטילה הוצאות על כל אחד מהמבקשים ע"ס 7500 ₪.

לעניינים נוספים

עקבו אחרינו

במערכת

Previous
Next

הצטרפו לניוזלטר שלנו

בהשארת פרטים אתם נשארים מעודכנים,
פסק דין שטורף מחדש את הקלפים, שינוי חקיקה, החלטה חריגה,
בהרשמה מהירה ישירות למייל